Nederlandse wetenschappers vanuit de VS weer terug naar instellingen in Nederland

De Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) wil Nederlandse wetenschappers uit de VS met een speciaal programma terughalen naar Nederland. De NWO bevestigt dit na een bericht in het Financieele Dagblad. Onderzoeksinstituten en universiteiten staan in de VS onder druk omdat president Trump miljarden dollars aan financiering wil schrappen. Dat meldt de NOS.

De vrijheid van wetenschap staat onder druk in de VS, aldus NWO-voorzitter Marcel Levi. “Veel wetenschappers voelen zich ongemakkelijk in de VS.”

Nederlandse wetenschappers in de VS 

De NWO wil zich nu alleen nog maar richten op Nederlandse wetenschappers in de VS. Veel Nederlandse wetenschappers werken daar. Er wordt in Nederland bezuinigd op de universiteiten, dus het is niet zo heel gemakkelijk om terug te keren. “Als het gaat om toponderzoekers, denken we heel goed na of we ze op een of andere manier kunnen ondersteunen.”

Financiering 

Samen met universiteiten en hogescholen wil de NWO snel met een voorstel komen over de financiering van zo’n programma. Met het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen is de NWO al in gesprek om te kijken naar de verschillende mogelijkheden.

Meer wetenschappelijke instellingen zijn volgens het FD bezig met een financiering. Onderzoeksinstituut Nias uit Amsterdam heeft voor wetenschappers uit de VS Safe Haven Fellowship opgericht. Normaal gesproken kunnen wetenschappers uit conflictgebieden zoals Gaza en Oekraïne door dit fonds een jaar lang werken in Nederland. De Technische Universiteit Eindhoven heeft ook op de planning staan om mensen vanuit de VS te werven.

Europese instellingen 

Instellingen uit andere Europese landen willen ook wetenschappers uit Amerika naar hun land halen. Een universiteit in Marseille, Frankrijk, begon in maart met het ‘Veilige Plek voor Wetenschap-programma’. Sommige wetenschappers voelen zich in de VS bedreigd. Wij heten deze wetenschappers graag welkom om hier verder te werken, aldus de Aix-Marseille Université.

Door: Nationale Onderwijsgids /Femke van Arendonk