
Studenten ontvangen steeds vaker de extra ondersteuning die ze nodig hebben, maar per onderwijsinstelling verschilt deze hulp. Deze groep studenten groeit, valt vaker uit en heeft vaker financiële problemen, zo blijkt uit onderzoek. Dat meldt Omroep Gelderland.
De DUO-regeling ‘voorziening prestatiebeurs’ helpt studenten met een beperking tijdens hun studievertraging. Deze regeling wordt steeds populairder. Studenten merken wel verschillen waarin studentendecanen hen op weg helpen.
Volgens Kamerlid Lisa Westerveld van GroenLinks-PvdA heeft iedereen met een beperking recht op hulp. “Alleen het hangt in de praktijk af van waar je woont of studeert. En dat vind ik heel erg.”
Inclusief onderwijs
Het Expertise Centrum voor Inclusief Onderwijs (ECIO) helpt universiteiten, hbo- en mbo-instellingen bij het onderwijs inclusiever maken. De groep studenten met een ondersteuningsbehoefte neemt de laatste jaren alleen maar toe, zo blijkt uit het meest recente rapport.
Maatschappelijke problematiek
Hogescholen en universiteiten zouden volgens Westerveld toegankelijker zijn, maar de maatschappelijke problematiek speelt volgens haar een grote rol. “Er komen steeds meer mensen met een beperking bij, want we kunnen ze in Nederland op jonge leeftijd steeds vaker succesvol verder helpen.”
Voorwaarden
Er zijn volgens Westerveld op dit moment geen duidelijke regels over wanneer een student voldoet aan de voorwaarden. Zelf stelde Westerveld tijdens de coronapandemie vragen over studenten met long covid. Of zij extra studietijd kregen was allemaal lastig.
Financiële problemen
Zo’n 40 procent van de studenten met een beperking heeft financiële problemen, tegenover 16 procent van de studenten zonder beperking. Naast hun studie een baan hebben lukt vaak niet en ze lopen sneller studievertraging op, aldus woordvoerder van de ECIO Joyce van der Wegen. “Dit zorgt voor een hogere studieschuld.”
Betere begeleiding
Studenten moeten betere begeleiding krijgen volgens Westerveld. Het heeft vooral met geld te maken dat dit niet lukt. “Als een student zijn diploma haalt met goede begeleiding, heeft dat voordelen voor de hele samenleving. Dan duurt de studie maar een jaar langer.”
Door: Nationale Onderwijsgids / Femke van Arendonk