De bachelorstudie Italiaans aan de Universiteit Leiden blijft toch bestaan. De universiteit had vorige maand het einde van de opleiding aangekondigd als onderdeel van bezuinigingen, maar trekt dat besluit nu in.
Volgens de universiteit hebben de medewerkers van de studie een alternatief plan gemaakt. Zo wordt het studieprogramma "compacter". Met het plan worden de tekorten op de opleiding kleiner. Sluiting zou daardoor "op dit moment een te vergaand besluit zijn", aldus de oudste universiteit van het land.
Zorgen over studentenaantal
Het gevaar is nog niet helemaal geweken. Zo maakt de universiteit zich zorgen over het aantal studenten. Volgens de faculteit zijn er "moeilijke keuzes" nodig.
De Universiteit Leiden had aangekondigd dat er vanaf het collegejaar 2026-2027, dus over anderhalf jaar, geen studenten meer zouden worden aangenomen voor de bacheloropleiding Italiaans. Studenten die de opleiding Italiaans al volgden, zouden die wel kunnen afmaken.
Afrikastudies en Latijns-Amerikastudies
De Leidse universiteit stopt wel met delen van de opleidingen Afrikastudies en Latijns-Amerikastudies.
Bezuinigen
Universiteiten moeten bezuinigen, omdat het kabinet minder geld uittrekt voor hoger onderwijs. Bij de Universiteit Twente in Enschede en de Roosevelt Academy in Middelburg hebben tientallen medewerkers al te horen gekregen dat ze worden ontslagen. Bij de Open Universiteit moeten waarschijnlijk ook 65 mensen weg. De Universiteit Utrecht moet dit jaar nog 35 miljoen euro bezuinigen, maar wil dat bereiken zonder gedwongen ontslagen. De universiteit wil over een paar jaar stoppen met "onrendabele" studies als Duits, Frans, islam en Arabisch, Italiaans, Keltisch en religiewetenschappen.
Staken
De universiteiten gaan in maart opnieuw staken tegen de aangekondigde bezuinigingen. Ze sluiten om beurten hun instelling, te beginnen met de Universiteit Leiden op 10 maart. Daarna volgen Utrecht (11 maart), Nijmegen (13 maart), Amsterdam (17 maart) en Groningen (18 maart).
Door: ANP