Ondersteunend onderwijspersoneel in tien jaar tijd flink toegenomen

Het ondersteunend onderwijspersoneel in het primair en voortgezet onderwijs (po en vo) is de laatste tien jaar flink toegenomen. Het aantal leerlingen is in die periode met 5,8 procent gedaald. Dat meldt ESB.

Het ondersteunend onderwijspersoneel in fte was tot 2015 stabiel en lag rond de 40.000 fte voor alle schoolstichtingen in het po en vo. Na 2015 nam dit aantal toe tot 59.743 fte in 2023. Het aantal leerlingen is in ide periode alleen maar gedaald.

Rijksbegroting 

De toename van het ondersteunend personeel zorgt voor een lastige situatie op de Rijksbegroting. Als er wordt gelet op de CAO’s voor primair en voortgezet onderwijs, dan verdient het personeel ten minste een modaal salaris van 44.500 euro. In het onderwijs is het normaal om 1,39 op te slaan voor werkgeverslasten. Het extra personeel kost ten opzichte van 2015 in 2024 al ongeveer 1,2 miljard euro.

Stijging fte's en salarislasten 

De stijging van fte’s in het onderwijs gaat voorlopig nog even door. Ook de salarislasten nemen ieder jaar toe, dus men verwacht dat het bedrag voor extra personeel de komende jaren nog wel verder zal stijgen.

Internationale PISA-rankings 

Het Nederlandse onderwijs daalt al jaren op de internationale PISA-rankings en de Onderwijsinspectie levert nog altijd kritiek op de kwaliteit van het onderwijs. Het is dan ook de vraag wat het ondersteunend personeel toevoegt.

Door: Nationale Onderwijsgids / Femke van Arendonk